Czym jest aftershave i czy warto go stosować?

czym-jest-aftershave-czy-warto-go-stosowac

Aftershave (po goleniu) to kosmetyk używany po wykonaniu golenia w celu odświeżenia skóry i złagodzenia podrażnień. Jest to zwykle płyn lub balsam, który nakłada się na skórę twarzy po zakończeniu golenia.

Jak stosować aftershave? Główne funkcje kosmetyku.

Warto zaznaczyć, że różne marki aftershave mogą mieć różne składniki i właściwości. Ważne jest czytanie etykiet i wybieranie produktów odpowiednich dla swojego rodzaju skóry.

Aftershave ma kilka głównych funkcji:

Istnieje kilka różnych rodzajów aftershave’ów, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów:

 • Odświeżenie.Aftershave często zawiera środki odświeżające, takie jak alkohol lub mentol. Pomagają odświeżyć skórę po goleniu. Mogą one również pomóc w zamknięciu porów, co przeciwdziała zakażeniu skóry.
 • Złagodzenie podrażnień. Golenie może powodować podrażnienia skóry, takie jak zaczerwienienie, pieczenie czy podrażnienia po goleniu. Aftershave zawiera zwykle składniki łagodzące, które mogą złagodzić te objawy i uczucie dyskomfortu.
 • Dezynfekcja. Niektóre aftershave zawierają składniki antybakteryjne. Pomagają w dezynfekcji skóry i zapobiegają infekcjom związanym z podrażnieniami po goleniu, takim jak wrastające włoski.
 • Nawilżanie. Aftershave może również zawierać składniki nawilżające. Pomagają utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry po goleniu. To szczególnie ważne, gdyż golenie może usunąć naturalne oleje i wilgoć ze skóry.


Jakie są rodzaje aftershave’ów?

Woda po goleniu

To klasyczny rodzaj aftershave’a, który ma postać wody. Zazwyczaj zawiera alkohol, który pomaga w dezynfekcji skóry i zapewnia uczucie odświeżenia. Woda po goleniu może mieć dodatkowe składniki, takie jak mentol lub olejki eteryczne. Zapewniają uczucie chłodzenia i łagodzą podrażnienia skóry.

Balsam po goleniu

To rodzaj aftershave’a o kremowej lub żelowej konsystencji. Balsamy po goleniu zazwyczaj są bezalkoholowe lub zawierają niewielką ilość alkoholu. Są one bogate w składniki nawilżające i łagodzące, takie jak aloes, witaminy, pantenol czy oleje roślinne. Balsamy po goleniu są bardziej delikatne dla skóry. Często są preferowane przez osoby z wrażliwą skórą.

Lotion po goleniu

Łączy cechy wody po goleniu i balsamu. Ma lekką konsystencję i zazwyczaj zawiera zarówno alkohol, jak i składniki nawilżające. Lotiony po goleniu są często lżejsze i szybko wchłaniają się w skórę.

Aftershave w żelu

To rodzaj aftershave’a o żelowej konsystencji. Aftershave’y w żelu są lekkie, nietłuste i szybko się wchłaniają. Często zawierają składniki chłodzące, takie jak mentol, które pomagają złagodzić podrażnienia skóry.

czym jest aftershave czy warto go stosowac

Jak poprawnie stosować aftershave?

Aby prawidłowo stosować aftershave, można postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 • Najpierw wykonaj golenie, usuwając zarost przy użyciu żyletki, golarki elektrycznej lub innego narzędzia do golenia.
 • Po zakończeniu golenia spłucz twarz ciepłą wodą, aby usunąć pozostałości pianki do golenia lub żelu.
 • Delikatnie osusz twarz ręcznikiem, unikając tarcia, które mogłoby podrażnić skórę.
 • W zależności od rodzaju aftershave’a nałóż odpowiednią ilość produktu na dłonie. Jeśli używasz wody po goleniu, wstrząśnij butelką, aby wymieszać składniki.
 • Następnie delikatnie rozprowadź aftershave na twarzy, unikając kontaktu z oczami. Możesz wmasować produkt delikatnie, aby zapewnić jego równomierne rozprowadzenie.
 • Pozwól aftershave’owi przez chwilę wchłonąć się w skórę. To daje czas na odświeżenie i złagodzenie podrażnień.
 • Po zastosowaniu aftershave’a kontynuuj swoją regularną rutynę pielęgnacji skóry.

Jeśli masz wrażliwą skórę lub jeśli golenie często powoduje u ciebie podrażnienia, możesz rozważyć dodatkowe kroki. Na przykład, jeśli używasz balsamu po goleniu, możesz nałożyć go po aftershavie, aby dodać dodatkowego nawilżenia i łagodzenia. Pamiętaj, że ilość aftershave’a, którą należy użyć, zależy od indywidualnych preferencji i rodzaju skóry. Jeśli masz pytania dotyczące konkretnego produktu aftershave, zawsze warto zapoznać się z zaleceniami producenta na opakowaniu.

Aftershave Koendu 

Zapach afetrshave’a to niezwykła, aromatyczno-morska kompozycja. W nucie głowy wyczuwalne są jabłko, grejpfrut i liście fiołka, w sercu kompozycji znajdziemy balsamiczną bazylię oraz nuty morskie, w akordzie bazowym ambra, wetyweria, cyprys oraz ciepła woń piżma.

Aftershave nie tylko odpręża skórę po goleniu, ale także oczyszcza pory skóry z bakterii, oraz zamyka pory i chroni skórę przed ściągnięciem. Koendu oferuje Ci coś, co sprawi, że wybierzesz wodę, która będzie świetnie współgrać z Twoim temperamentem oraz osobowością. Czuj się świeżo i rób dobre wrażenie każdego dnia!